O κορυφαίος Γερμανός τενόρος Jonas Kaufmann, ο βασιλιάς των τενόρων όπως τον αποκαλούν και πρεσβευτής της Rolex από το 2009, έδωσε ένα μοναδικό ρεσιτάλ στο Ηρώδειο, με την ορχήστρα της Εθνικής Λυρικής Σκηνής και με Διευθυντή Ορχήστρας τον Γιόχεν Ρήντερ.
![Jonas Kaufmann, Ηρώ Βαχάρη Καμπάνη, Jean Frederic Dufour](https://opinionleader.gr/wp-content/uploads/2021/09/Gionas-Kaoufman-Hrw-Baxarh-Kampanh-Jean-Frederic-Dufour.jpg)
![Γιώργος Ντάβλας, Christiane Lutz (σύζυγος του Γιόνας Κάουφμαν), Αγνή Μπάλτσα, Γιόνας Κάουφμαν, Günter Missenhardt](https://opinionleader.gr/wp-content/uploads/2021/09/Giwrgos-Ntablas-Christiane-Lutz-Agnh-Mpaltsa-Gionas-Kaoufman-Gunter-Missenhardt.jpg)
Το ρεσιτάλ ολοκληρώθηκε με το κοινό να τον αποθεώνει. Το θερμό χειροκρότημα και ο ενθουσιασμός του κοινού, τον υποχρέωσαν σε τέσσερα encore όπου ερμήνευε, άρια από την Τόσκα, άρια του Λέχαρ και δύο ναπολιτάνικα τραγούδια.
![Ελένη Πατσέας, Νίκος Πατσέας - Σπύρος Διβάνης, Αλεξία Διβάνη](https://opinionleader.gr/wp-content/uploads/2021/09/Elenh-patseas-Nikos-patseas-Spyros-Dibanh-Aleksia-Dibanh.jpg)
Το συγκινητικό standing ovation του κοινού στο κλείσιμο της βραδιάς, θα καταγραφεί ως μία από τις πιο μαγικές στιγμές που έχουν συμβεί στο Ηρώδειο τα τελευταία χρόνια.
![Σοφία Βαχάρη Τσουβελεκάκη, Έλενα Αμβροσιάδου - Αθανασία Μαρινάκη, Τζώρτζης Κατραμόπουλος](https://opinionleader.gr/wp-content/uploads/2021/09/Sofia-Baxarh-Tsoubelekakh-Elena-Ambrosiadou-Athanasia-Marinakh-Tzwrtzhs-Katramopoulos.jpg)
Η συναυλία του Jonas Kaufmann είναι ένα λαμπρό και δυναμικό παράδειγμα της σχέσης της Rolex με την μουσική που προάγει αδιάλειπτα την τέχνη, εδώ και 40 χρόνια, στηρίζοντας κορυφαίους καλλιτέχνες του παγκόσμιου μουσικού στερεώματος.
![Έλλη Στάη, Βένια Παπαθανασοπούλου - Φαίη Μπαρμπαλιά Μάνεση, Έλενα Μπαρμπαλιά Σαρακάκη](https://opinionleader.gr/wp-content/uploads/2021/09/Ellh-Stah-Benia-papathanasopoulou-Faih-Mparmpalia-Manesh-Elena-Mparmpalia-Sarakakh.jpg)
Δείτε επίσης:
Μαρινέλλα – Μάριος Φραγκούλης: Μια μαγική βραδιά στο Ηρώδειο – Λαμπερές παρουσίες (photo)