Ολυμπιακός: Πρωταθλητής για 47η φορά με ανατροπή μέσα στην Τούμπα (photo)

Τον τίτλο του πρωταθλητή επισφράγισε στην Τούμπα ο Ολυμπιακός παίρνοντας άτυπη ρεβάνς για τον πρόσφατο αποκλεισμό του από τον ΠΑΟΚ, νικώντας τον με 1-2.

Τίτλος με ανατροπή μέσα στην Τούμπα για τον παθιασμένο Ολυμπιακό! Με το 2-1 κόντρα στον κουρασμένο ΠΑΟΚ έφτασε και μαθηματικά στην κατάκτηση του 47ου πρωταθλήματος της ιστορίας του και 3ου σερί! Λόπεζ και Ρέαμπτσουκ τα γκολ του τίτλου. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με τον Μουργκ.

Ο Ολυμπιακός ήξερε ότι του αρκούσε ο βαθμός της ισοπαλίας για να πανηγυρίσει την κατάκτηση του 47ου πρωταθλήματος μέσα στην Τούμπα απέναντι στον ΠΑΟΚ. Οι «ερυθρόλευκοι», αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αντέδρασαν, με ανατροπή έφτασαν στη νίκη και γιόρτασαν μπροστά στα μάτια των φίλων του «Δικεφάλου» (που έμειναν στις πολλές και έντονες αποδοκιμασίες….) την κατάκτηση του τρίτου σερί πρωταθλήματος.

Έτσι ξεκίνησαν το ντέρμπι ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός

Τα προβλήματα παρέμεναν πολλά και σημαντικά για τον Ραζβάν Λουτσέσκου πριν από την σέντρα του αποψινού ντέρμπι στην Τούμπα. Μέσα σε τόσους απόντες (Βιεϊρίνια, Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά, Καντουρί και Μιχαηλίδης) ο Ρουμάνος τεχνικός είδε τον Τσιγγάρα να επανέρχεται από τον τραυματισμό του (θλάση) και να είναι διαθέσιμος για το αρχικό σχήμα του «Δικεφάλου».

Σε σχέση με το ντέρμπι της περασμένης Κυριακής κόντρα στην ΑΕΚ επανήλθαν στην ενδεκάδα οι Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ, όλη η αμυντική τετράδα δηλαδή, μπροστά από τον Πασχαλάκη, βασικός ξανά κι ο Κούρτιτς, ενώ ο Τσόλακ παρέμεινε στην κορυφή της επίθεσης, με τους Ολιβέιρα και Άκπομ να είναι στον πάγκο, όπως και ο Άντρια Ζίβκοβιτς, που ταλαιπωρήθηκε τις προηγούμενες ημέρες από μια ίωση.

Ο Λουτσέσκου έδωσε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι φανέλα βασικού στους Μουργκ, Μιτρίτσα και Σοάρες για το κλασικό και πολυφορεμένο «4-2-3-1» των Κυπελλούχων Ελλάδας.

Από την πλευρά του ο Πέδρο Μαρτίνς επιβράβευσε τον Ρόνι Λόπες το… buzzer beater κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα και από εκεί που ο Πορτογάλος δεν έπαιζε καθόλου το προηγούμενο διάστημα στα ματς του Ολυμπιακού, ο συμπατριώτης του τεχνικός τον είχε στο αρχικό σχήμα με το οποίο ξεκίνησαν οι «ερυθρόλευκοι» στην Τούμπα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε σε σχηματισμό 4-3-3. Μπροστά από τον Βατσλίκ ήταν οι Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσουκ. Στον άξονα η τριάδα των χαφ αποτελούταν από τους Μπουχαλάκη, Εμβιλά και Μαντί Καμαρά . Βασικός ο Λόπες, ενώ Μασούρας και Τικίνιο συμπλήρωναν την επιθετική γραμμή.

Μπήκε φουριόζος ο ΠΑΟΚ

O ΠΑΟΚ μπήκε με σαφέστατη διάθεση να έχει την μπάλα στα πόδια του. Με επιμονή να χτίζει τις επιθέσεις από την άμυνα, περιορίζοντας σε παθητικό ρόλο τους παίκτες του Ολυμπιακού, κάπως έτσι ήρθε στο 10ο λεπτό και το γρήγορο γκολ που έψαχναν οι «ασπρόμαυροι».

Ένα γκολ που ξεκίνησε από την άμυνα, από τον Λύρατζη συγκεκριμένα, ένα γκολ που φέρει την υπογραφή του Φελίπε Σοάρες. Ο Πορτογάλος με εξαιρετική ενέργεια «άδειασε τον Μπα, έκανε την παράλληλη σέντρα κι από την λανθασμένη έξοδο του Βατσλίκ, ήρθε ο Τσόλακ να στρώσει την μπάλα στον Μουργκ που σε άδεια εστία δεν είχε πρόβλημα να βάλει τον «Δικέφαλο» μπροστά στο σκορ (1-0).

Ολυμπιακός η αντίδραση

Η υπεροχή του ΠΑΟΚ κράτησε μόνο τα πρώτα 25 λεπτά. Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση. Ισορρόπησε. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την πίεσή τους, απείλησαν αρχικά με την κεφαλιά του Τικίνιο (23’) κι έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση με την κεφαλιά του Μαντί Καμαρά (31’) που είδε την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Πασχαλάκη.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τρεις αλλαγές από πλευράς Μαρτίνς και μια από τον Λουτσέσκου. Ο Πορτογάλος έριξε στο χορτάρι της Τούμπας, Ελ Αραμπί, Αγκιμπού Καμαρά και Ροντρίγκες. Στα αποδυτήρια έμειναν οι Τικίνιο, Μπουχαλάκης και Μασούρας. Ο Ρουμάνος έφερε από τον πάγκο τον Μιχάι στη θέση του Κρέσπο, που ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις.

Στα ίσια το ντέρμπι ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός με τον Ρόνι Λόπες

Ο Ρόνι Λόπες δικαίωσε τον προπονητή του για την εμπιστοσύνη που του έδειξε και στο αποψινό ντέρμπι. Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός ήταν αυτός που ισοφάρισε σε 1-1 στο 51ο λεπτό από την γρήγορη επίθεση των «ερυθρόλευκων» και την ασίστ του Ροντρίγκες. Το ντέρμπι ξανάρχιζε από την αρχή, αλλά το μομέντουμ ήταν με τον Ολυμπιακό. Απόδειξη; Η νέα απειλή για την εστία του Πασχαλάκη πρώτα με το δυνατό σουτ του Μαντί Καμαρά (56’) και στη συνέχεια με τον Ροντρίγκες (59’).

Ήταν η ώρα του Λουτσέσκου να ανακατέψει την τράπουλα και να φρεσκάρει την ομάδα του. Έριξε στο τερέν τους Α. Ζίβκοβιτς και Σβαμπ, αντί των Τσιγγάρα και Σοάρες.

Ολυμπιακός – Ανατροπή με Ρέαμπτσιουκ

Όμως, η εικόνα δεν άλλαζε, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί και να φτάνει στο δεύτερο γκολ! Φυσιολογική και απόλυτα λογική βάσει της εικόνας των δύο ομάδων. Η «ερυθρόλευκη» υπεροχή έφερε και την ανατροπή του σκορ. Οι δύο μπακ του, Λαλά και Ρέαμπτσιουκ, συνδυάστηκαν με τον πρώτο να σεντράρει και τον Μολδαβό να σκοράρει με δυνατό ευθύβολο σουτ γράφοντας στο 62ο λεπτό το 1-2.

Με τον ΠΑΟΚ πίσω στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να έχουν θωρακίσει τα μετόπισθέν τους, με την είσοδο και του Αβραάμ Παπαδόπουλου, αντί του Μαντί Καμαρά, ο Λουτσέσκου έφερε από τον πάγκο τον Νέλσον Ολιβέιρα για τα τελευταία 15 λεπτά συν τις καθυστερήσεις, παίζοντας με δύο επιθετικούς.

Ο Πορτογάλος φορ είχε την στιγμή του. Από την σέντρα του Λύρατζη έπιασε την κεφαλιά, αλλά είδε την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Βατσλίκ (83’).

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός – MVP

Ο Ρόνι Λόπες για δεύτερο σερί ματς βρήκε τον τρόπο να σκοράρει και να δώσει πολλές λύσεις στο επιθετικό κομμάτι του Ολυμπιακού.