Εθνική μπάσκετ: Κέρδισε τους Κροάτες και επέστρεψε στους Ολυμπιακούς Αγώνες μετά από 16 χρόνια (video)

Η Εθνική μπάσκετ αγωνίστηκε στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά που πραγματοποιήθηκε στο ΣΕΦ και επιβλήθηκε της Κροατίας με σκορ 80-69.

Η Εθνική μπάσκετ ξεκίνησε αρκετά δυνατά τον αγώνα και έδειξε εξ αρχής πόσο πολύ ήθελε το παιχνίδι και το «εισιτήριο» για το Παρίσι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν πολύ μοιρασμένος και αυτό φάνηκε και στο σκορ, μιας και ολοκληρώθηκε με 22-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Κροατία έδειξε αντίδραση και είχε κάποια καλά σουτ, ενώ προσπάθησε να κερδίσει κάποια φάουλ από την Εθνική μας ομάδα. Όμως τότε «μίλησαν» ο Παπαγιάννης και ο Τολιόπουλος και με δύο τρίποντα έδωσαν ψυχολογία στους συμπαίκτες τους. Το δεύτερο ημίχρονο τελείωσε με σκορ 45-39 υπέρ της Ελλάδας.

Μετά την ανάπαυλα, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλης συνέχισαν με τη φόρα που είχαν πάρει, με τον Νικ Καλάθη να σκοράρει κάποια συνεχόμενα τρίποντα. Η διαφορά έφτασε και στο +14 στα 28 λεπτά αγώνα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 66-53 για την ομάδα μας.

Το τέταρτο και τελευταίο ξεκίνησε με την Εθνική ομάδα να προσπαθεί να διατηρήσει τη διαφορά που είχε κερδίσει και με κάποια κρίσιμα καλάθια από όλους τους παίκτες πήρε τη νίκη και μετά από 16 χρόνια θα βρεθεί και πάλι στους Ολυμπιακούς αγώνες.