επάνω φωτο: Τατιάνα Σπινάρη Πολλάλη, Βάνα Ξένου, Μαρέβα Μητσοτάκη
Η εικαστική πορεία της Βάνας Ξένου ιχνηλατεί την γυναικεία παρουσία. Τα έργα της κινούνται και μετακινούνται μέσα στην Ιστορία, με αφετηρία την γυναικεία φύση.
Η καλλιτέχνης αναμοχλεύει μορφές και σύμβολα που άφησαν ένα ανεξίτηλο αποτύπωμα στην ιστορική μνήμη και στο κοινωνικό υποσυνείδητο. Μορφοποιεί την γυναικεία αρχετυπική οντότητα, όπως συμβαίνει με την αρχέγονη Γαία-θεά στα βάθη της θρησκευτικής συνείδησης. Παρακολουθεί τα διαφορετικά πρόσωπα ή και προσωπεία, όπως τα έχει πλάσει η φαντασία και σηματοδοτήσει η αρχαία «περιπέτεια» και η τραγωδιακή «καταστροφή».
![Ζέττα Αντσακλή, Άρις Αντσακλής - Απόστολος Δοξιάδης, Μαρία Δοξιάδη](https://opinionleader.gr/wp-content/uploads/2022/05/Zetta-Antsaklh-Aris-Antsaklhs-Apostolos-Doksiadhs-Maria-Doksiadh.jpg)
Οι εικονιζόμενες μορφές άλλοτε προβάλουν την αρχετυπική εικόνα Μητέρα-Κόρη άλλοτε, ως νεαρές κοπέλες υπαινίσσονται ή και προλέγουν την μετάβασή τους στην γυναικεία ωριμότητα. Τα μικρά κορίτσια στις φωτογραφίες του Λιούις Κάρολ προβάλλουν αυτήν την διπλή ταυτότητα, ανάμεσα στο παιδί και την γυναίκα.
![Λία Παπαδαυίδ, Πανάγος Πατέρας, Νινέα Παπαδαυίδ- Πατέρα](https://opinionleader.gr/wp-content/uploads/2022/05/Lia-papadauid-panagos-pateras-Nineta-papadauid-patera.jpg)
Στο μεγάλο τραπέζι με τις θεότητες της γης, ο θεατής έχει την αίσθηση ότι παρακολουθεί μεταμορφώσεις του αρχικού προτύπου το οποίο βρίσκεται ίσως στα βάθη της γης- εκεί που άλλοτε τελούνταν τα κρυφά και σκοτεινά Ελευσίνια Mυστήρια.
![Τάκης Μαυρωτάς, Ευτυχία Αλεξανδροπούλου, Δημήτρης Γκοσμάνης](https://opinionleader.gr/wp-content/uploads/2022/05/Takhs-Maurwtas-Eyxtyxia-Aleksandropoulou-Dhmhtrhs-Gkosmanhs.jpg)
Η Βάνα Ξένου αναζητεί την αλήθεια που κρύβεται στο σώμα, γυμνό ή ενδεδυμένο, μέσα από το μύθο και την ιστορία το πέρασμα και το βίωμα της γυναίκας ανά τους αιώνες. Πρόκειται για την μεγάλη φρίζα με τα παρατεταγμένα σώματα, η οποία, ενδεχομένως, παραπέμπει στις φρίζες των αρχαιοελληνικών ναών.
![Τάνια Παπακωνσταντίνου, Σοφία Καμπάνη - Θεοδώρα Βαλεντή, Αλεξάνδρα Αθανασιάδη](https://opinionleader.gr/wp-content/uploads/2022/05/Tania-papakwnstantinou-Sofia-Kampanh-THeodwra-Balenth-Aleksandra-Athanasiadh.jpg)
Από την Δήμητρα και την Περσεφόνη του ελευσινιακού μύθου στην Εύα του βιβλίου της Γένεσης, από την Ιουδήθ της Αρτεμισίας Gentileschi στην Λουκρητία του Lucas Cranach, την Hildegard of Bingen η Βάνα Ξένου μας εισάγει στο βάθος και το μυστήριο μιας μεταμορφούμενης ταυτότητας.
Βάνα Ξένου «Για εκείνη» – Διάρκεια: 10 Μαΐου 2022 – 10 Ιουνίου 2022 – CITRONNE Gallery – Αθήνα (Πατριάρχου Ιωακείμ 19, Κολωνάκι).
(φωτο: studio Panoulis)