Έφυγε από τη ζωή η Ανέζα Παπαδοπούλου. Τον θάνατο της σπουδαίας ηθοποιού γνωστοποίησαν με αναρτήσεις στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης συνάδελφοι της.
«Η Ανέζα Παπαδοπούλου, αυτή η σπουδαία καλλιτέχνιδα και χρόνια συνεργάτιδα του ΚΘΒΕ, έφυγε από τη ζωή… Καλό ταξίδι…», έγραψε στο Facebook ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος, Αστέριος Πελτέκης.
Η σπουδαία ηθοποιός συνεργάστηκε με τους σημαντικότερους σκηνοθέτες του θεάτρου και του κινηματογράφου και πάντα δημιουργούσε ιδιαίτερη αίσθηση με τις ερμηνείες της.
![Ανέζα Παπαδοπούλου η σπουδαία ηθοποιός](https://opinionleader.gr/wp-content/uploads/2022/07/Aneza-papadopoulou-pethane.jpg)
Τελευταία τη θυμόμαστε στις Ευτυχισμένες Μέρες (2020) σε σκηνοθεσία Σάββα Στρούμπου, ενώ η κινηματογραφική της ερμηνεία στη «Μικρά Αγγλία» του Παντελή Βούλγαρη άφησε εποχή.
Δείγμα της δουλειάς της στο θέατρο είναι οι παραστάσεις: Ευτυχισμένες Μέρες (2020), Φαέθων (2015), Ίων (2003), Βάκχες (2017), Αντιγόνη (2016), Ένας άνθρωπος για όλες τις εποχές (2014), Μisery (2008), Πριν την αποχώρηση (1999). Και στον κινηματογράφο: 120 ντεσιμπέλ (1987), Ώμος προς ενοικίαση (2007), Αληθινή ζωή (2004), Μικρά Αγγλία (2013).